Строго Пазените Тайни на Кирил и Методий

жатиканът, кирил и методии

24 май е празник не само за българите, а и за милиони европейци, които са приели християнството и са запазили своята идентичност благодарение на Кирил и Методий и техните ученици1. Братята са родени в Солун през IX век, а според някои изследователи дядо им е бил български благородник, близък до княз Кардам. Дори се твърди, че са говорили родопски диалект, а в някои хроники Методий е наричан Страхота1.

Най-тежката мисия на Кирил и Методий е във Великоморавия, където се изправят срещу Франкската империя. Благодарение на тях чехи, хървати, словаци и поляци приемат християнството и запазват идентичността си. През 855 г. двамата създават глаголицата, за да направят Божието слово достъпно за славяните. Според легендата, край река Брегалница покръстват 54 хиляди българи, а цар Борис I също приема християнството от тях1.

Мисията им във Великоморавия (863-867 г.) е тежка и опасна – работят в изключително враждебна среда, а Кирил умира едва на 42 години в Рим, където приема монашеското име Кирил. Методий става архиепископ на Великоморавия, но е хвърлен в тъмница от германското духовенство. След намеса на папата е освободен и налага богослужение на славянски език1.

Тайната около гробовете на двамата братя остава неразкрита. Гробът на св. Кирил в базиликата „Сан Клементе“ в Рим според нови разкрития не е там, където всички мислят, а по-дълбоко в подземията, до стария олтар. Там има стенопис на монах, за когото се предполага, че е Кирил, но мощите му са изчезнали и само малка част се пази в базиликата. За Методий мистерията е още по-голяма – предполага се, че е погребан в голямата базилика в Микулчице, Чехия, но категорични доказателства няма. Археолозите откриват само лакътна кост и няколко предмета, но не и цялото тяло. Така че – тайната не е напълно разкрита, а легендите и търсенията продължават1.

  • Глаголицата е създадена от Кирил и Методий, а кирилицата, с която пишем днес, е дело на Климент Охридски. Има и теория, че двете азбуки са създадени паралелно, но това остава загадка.

Днес братята са обявени за съпокровители на Европа, а делото им се чества не само у нас, а и в много страни, получили писменост и вяра чрез тях

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *